Out of your Dreams..... Into your Life
     Welcome to Irish Draught Horse Society (GB)
Saturday 13 February 2016

Northern ID Show 2010

RESULTS– NORTHERN IRISH DRAUGHT HORSE SHOW
Sunday 25th July, Linnel Wood, Slaley, Hexham, Northumberland

PURE BRED IN HAND CLASSES: JUDGE - Mrs A KAY Probationary – Mr N Cox

BROOD MARE with foal at foot, in foal or barren
1. MOHILL QUEEN (Island King/Prospect Beauty) – Lady Moore
2. UPTONS LEANDER (Shauna’s Diamond/Silver River) – Mr & Mrs N Kristensen
3. LUCY GLITTERS (Rebelara/Brockvale Red Heather) – E D Elliott

PART BRED FOAL
1. MOORBENNHALL MISS BENTLEY (Bennetton Dream/Mohill Queen) – Lady Moore
2. PRINCE HARRY (Templebready Fear Bui/Lucy Glitters) – E D Elliott

YEARLING
1. APPLEDARK MAGIC TOUCH (Skip & Sea/Appledark Finishing Touch) – Mrs N Grubb
2. LOWHAYGARTHE LADY PENELOPE (Ebony Hill/Laighland’s Countess) – Mrs B Burton

TWO & THREE YEAR OLD
1. BOWLAND LUCKY SLIPPER (Alice’s Diamond Slipper/Bowland Be Lucky) – M D Cornthwaite
2. APPLEDARK TOUCH WOOD (Rebelara/Appledark Finishing Touch) – Mr M Reeves
3. ARAGORNS GOLD MIST (Kensons Aragorn/Dawn Mist) – Mr & Mrs S Farrer
4. TRALEE BLUE PRIDE (Lady’s Tralee Raj/Finsyke Mothers Pride) – C Harrison

YOUNGSTOCK CHAMPIONSHIP: Champ – Bowland Lucky Slipper, Res – Appledark Magic Touch

MARE/GELDING, max 16hh
1. SILVER DAISY LADY (Silver Jasper/Grizzle) – Mr & Mrs R Bowman
2. UPTONS LEANDER (Shauna’s Diamond/Silver River) – Mr & Mrs N Kristensen

MARE/GELDING, 16.1hh & over
1. MAJOR BLUE MIST (Ebony Hill/Dawn Mist) - Mr & Mrs S Farrer
2. SIONA BELLTINA (Hillview Farm Milligan/The Lady Grey) – Mrs S Errington
3. PHANTOM STEEL (Gurraun Zidane/Bridgemount Rover) – Miss E Bennewith
4. FLAGMOUNT FLYNN (Flagmount King/Ballycornane Girl) – Mrs J Sexton

PURE BRED IN HAND CHAMPION: Champion - MOHILL QUEEN, Res – Bowland Lucky Slipper

IRISH DRAUGHT SPORT HORSE IN HAND CLASSES:

TWO YEAR OLD GELDING/COLT/FILLY
1. BOY BLUE (Bealagh Blue/Primrose V) – Mr & Mrs B W Gates
THREE YEAR OLD GELDING/FILLY
1. LILY OF THE VALLEY (Rebelara/Shatton Express) – J Butterworth
2. TOWERCOS LOU HAM (Hillview Farm Milligan/Jean Alesi) – Miss J Cameron

IDSH MARE/GELDING, 4yrs & over
1. MAE WEST (Western Sun/Rogues Spirit) – Mrs J Boyd
2. MOORBENNHALL PAGAN (Prince Daniel/Mohill Queen) – Miss A Crawford
3. WILLOW PARK (Primitive Star/Guchi Alcazar) – Anne Robson
4. BOWLAND EXCEL (Bowland Red/Bowland Sea Spray) – Susan Thwaite

IDSH IN HAND CHAMPIONSHIP: Champion– MAE WEST, Res – MOORBENNHALL MISS BENTLEY

RIDDEN ID/IDSH CLASSES: JUDGE – MRS S TUTCHER, Probationary – Mr M Mortimer

RIDDEN IRISH DRAUGHT SPORT HORSE
1. ARTELLO OF OULART (Top of the World/Oulart Pasquella) – J Butterworth
2. MOORBENNHALL PAGAN (Prince Daniel/Mohill Queen) - Miss A Crawford
3. JEAN ALESI (dam- Paddys Girl) – Miss J Cameron
4. BISHOP ROCK (Zero Watt/Moyralla Lady) – Hazel Gallagher

SMALL RIDDEN, max 15.2hh
1. TIGER LILY (Holy Cross/Heather Nelque) – Wendy Murray

RIDDEN PURE BRED ID
1. SIONA BELLTINA (Hillview Farm Milligan/The Lady Grey) – Mrs S Errington
2. PHANTOM STEEL (Gurraun Zidane/Bridgemount Rover) – Miss E Bennewith

RIDDEN CHAMPIONSHIP: Champion – Artello of Oulart, Res – Moorbennhall Pagan

SUPREME NORTHERN I D SHOW CHAMPIONSHIP:

CHAMPION - MOHILL QUEEN RESERVE – ARTELLO OF OULART

HUNTER & RIDING HORSE CLASSES: Judge – Mrs L RIDLEY

RIDDEN SHOW HUNTER
1. MOORBENNHALL PAGAN – Miss A Crawford
2. ARTELLO OF OULART – J Butterworth
3. WILLOW PARK – Miss R Robson
4. BISHOP ROCK - H Gallagh

ID/IDSH LEISURE HORSE
1. FINSYKE MOTHERS PRIDE – C de GRUYTHER
2. WILLOW PARK – Miss R Robson
3. JUPE – L Middleton
4. JEAN ALESI – Miss J Cameron

Hilary Kristensen (show secretary)

 

Back to Show Results

Last Updated Saturday 07 August 2010|2,388 Hits